Ogłoszenia. 27 Niedziela Zwykła. (6.10.2024)

1.Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy św. o godz. 11.00 adoracja eucharystyczna a następnie spotkanie Kół Różańcowych. Z powodu trwających jeszcze prac w kościele, nie będzie procesji. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączali się w procesję eucharystyczną w kolejnych miesiącach: dzieciom, które sypały kwiatki i nosiły poduszki, osobom które się nimi opiekowały, osobom noszącym baldachim, chorągwie, sztandary oraz wszelkie symbole religijne. Dzięki ich zaangażowaniu procesja zawsze wyglądała uroczyście.

2. Jutro liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Dziękujemy Kołom Różańcowym za nieustającą modlitwę i zapraszamy nowe osoby do włączenia się w tę formę apostolstwa. Na prośbę papieża Franciszka, będzie to także dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie.

3.W następną niedzielę o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia.

4. Także w następną niedzielę zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie. O godz. 17.00 Msza św. a następnie procesja różańcowa z rozważaniem orędzia fatimskiego.

5. Również następną niedzielę, 13 października, będzie obchodzony Dzień Papieski pod hasłem: Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia . Będziemy modlić się i rozważać nauczanie św. Jana Pawła II a także będzie można złożyć do puszki ofiarę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga szczególnie uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin w zdobyciu wykształcenia.

6. Nabożeństwa różańcowe w naszej parafii odprawiamy w dni powszednie o godz. 17.15 a w niedzielę o godz. 16.15. Wszystkich serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Zachęcamy także, aby znaleźć czas na modlitwę różańcową w naszych rodzinach.

7. Trwają prace związane z odnowieniem wnętrza naszego kościoła. Dziękujemy naszym parafianom i gościom za ofiary składane na tacę, przekazywane osobiście lub na konto. Dziękujemy wszystkim, którzy przed niedzielą pomogli w sprzątaniu kościoła. Dziękujemy za życzliwość i modlimy się za wszystkich dobrodziejów i ofiarodawców.

8. Na stoliku znajdują siękalendarze rolników i czasopisma katolickie. Zachęcamy do lektury.

9. Naszą modlitwą otaczamy wszystkich Solenizantów i Jubilatów. Wszystkim tu zgromadzonym i waszym bliskim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia.

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie!

Z głębi serca pragnę wyrazić Wam słowa wdzięczności za wszelkie wsparcie i okazaną pomoc naszym Braciom i Siostrom poszkodowanym w powodzi, jaka nawiedziła naszą Ojczyznę. Bardzo dziękuję przede wszystkim za modlitwę – osobistą i wspólnotową – w intencji ustania powodzi, o łaskę nadziei i pociechy dla tych, którzy w niej ucierpieli, a także o radość nieba dla zmarłych.

Wyrażam wdzięczność za ogromną hojność serca okazaną powodzianom podczas zbiórki do puszek w ubiegłą niedzielę na terenie naszej diecezji. Z zebranej dotychczas kwoty – ponad miliona złotych – 800 000 zł zostało już przekazane do Caritas Polska, a pozostałe środki, które – jak ufam będą jeszcze wpływać – posłużą na organizowanie dalszej, długofalowej pomocy.

Bardzo dziękuję naszej diecezjalnej Caritas za włączenie się w niesienie pomocy poszkodowanym, zorganizowanie punktów zbiórki darów rzeczowych i dostarczenie ich na tereny dotknięte powodzią. Dziękuję za współpracę księżom i wspólnotom parafialnym, samorządom miejskim, powiatowym i gminnym, sołectwom oraz wielu instytucjom, których jest tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić. Dziękuję Parafialnym i Szkolnym Kołom Caritas wraz z katechetami i opiekunami, nauczycielom wraz z uczniami i rodzicami, przedsiębiorcom różnych branż, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Kołom Gospodyń Wiejskich, seniorom, osadzonym w Zakładach Karnych, placówkom Caritas wraz z wolontariuszami. Dziękuję rolnikom, którzy wyrazili gotowość przekazania paszy dla zwierząt i w najbliższym czasie, z pomocą naszej diecezjalnej Caritas, to uczynią. Wyrażam również wdzięczność i słowa uznania pod adresem tych naszych Diecezjan, którzy udali się na tereny dotknięte powodzią, aby osobiście pomagać poszkodowanym w usuwaniu skutków żywiołu.

Wiemy, że wciąż potrzebna jest pomoc naszym Rodakom, którzy ucierpieli w powodzi. Dlatego zachęcam i proszę, byśmy w niesieniu tej pomocy nie ustawali, ale w miarę swoich możliwości śpieszyli tym, którzy jej potrzebują. Informacje, w jaki sposób możemy zaangażować się w tę pomoc i co jest najbardziej konieczne powodzianom, na bieżąco są zamieszczane na stronie internetowej Caritas Diecezji Siedleckiej.

Pan Jezus powiedział: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Niech te Jego słowa będą dla nas największą zapłatą za dobro, które okazaliśmy i nadal będziemy nieść powodzianom.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                                                          + Kazimierz Gurda

BISKUP SIEDLECKI

 L. dz. 1215/2024

Siedlce, dnia 27 września 2024 r.

STANOWISKO
Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych

Aborcja poza etyką i prawem?

1. Członkowie Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych z uwagą śledzą działania podejmowane przez członków rządu RP mające na celu liberalizację praktyki zabijania nienarodzonych dzieci1. Treść wytycznych, jak i sposób ich publikowania budzą najwyższy niepokój. Można mieć wrażenie, że wprost zmierza się do praktykowania aborcji poza refleksją etyczną i wbrew ochronie prawnej gwarantowanej przez Konstytucję.

2. Zespół Ekspertów przypomina fundamentalną prawdę z zakresu genetyki, że życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia. Od tego momentu rozwija się ono nieprzerwanie w oparciu o wewnętrzne zasady zapisane w jego genomie. Jego życie nie jest mniej ważne od życia każdego innego człowieka. Jak bardzo fundamentalna jest to prawda dla życia społecznego świadczy jej zapisanie w Konstytucji Rzeczypospolitej. Tę prawdę potwierdza też serce człowieka w postaci nakazu sumienia, aby czynił dobro i unikał zła. Od tego nakazu nie jest on w stanie się uwolnić, gdyż dotyczy on fundamentu ludzkiej moralności. Pogarda dla tego nakazu jest bardzo niebezpieczna dla relacji społecznych, gdyż podważa zasadność innych praw chroniących wartości ludzkie w życiu społecznym.

3. Należy przypomnieć wyrażony już w dniu 4 września 2023 r. sprzeciw wobec stworzenia nowej wykładni istniejącego prawa, zmierzającej do poszerzenia kryteriów, dopuszczających legalne pozbawienie życia nienarodzonego dziecka w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego. Aborcja nie należy do metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu. Uśmiercenie dziecka nie może być uważane za środek do przywrócenia zdrowia kobiety.2 Zdziwienie członków Zespołu budzi też faktyczny zakaz przeprowadzania konsultacji i organizowania konsylium w celu przeanalizowania przesłanek do dokonania aborcji. Wytyczne te naruszają ustawowe uprawnienie lekarza do zasięgnięcia z własnej inicjatywy opinii właściwego lekarza specjalisty lub zorganizowania konsylium lekarskiego wynikające z art. 37 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Biorąc pod uwagę dobro pacjentów, którymi są matka i dziecko nienarodzone, odwołanie się do opinii doświadczonych lekarzy pozwala poszukiwać rozwiązania najbardziej optymalnego.

4. Szczególne zaniepokojenie budzą próby pozaustawowego ograniczenia konstytucjonal-nego prawa do wolności sumienia wyrażającego się w możliwości odmówienia podjęcia działań medycznych pozostających w sprzeczności z systemem wartości lekarza, a tym bardziej z systemem wartości uniwersalnych. „Nie do przyjęcia jest tworzenie kultury wykonywania zawodu medycznego, w której […] jednostka traci swoją podmiotowość, zostaje zmuszona zaprzeczyć swojej tożsamości i brać udział w postępowaniu, które w osądzie jej sumienia jest złem moralnym”3. Nie do zaakceptowania jest wymuszanie dokonywania przerywania ciąży pod groźbą sankcji finansowych, w tym utraty kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zauważyć należy, że sumienie lekarzy może być łamane w takiej sytuacji przez osoby zarządzające podmiotami leczniczymi, które będą się obawiać ograniczenia lub utraty finansowania działalności leczniczej ze środków publicznych. Takie rozwiązanie nie liczy się też z fundamentalnym prawem obywateli do świadczeń zdrowotnych, które zostaną ograniczone przez pozbawienie szpitali należnych im funduszy. Nie jest to więc kara wymierzona w dyrekcje szpitali, ale pracowników szpitala, którzy mają prawo do godziwego wynagrodzenia, a nade wszystko w pacjentów, którzy mają prawo do korzystania z dostępnych terapii.

5. Wytyczne Prokuratora Generalnego stawiają pod znakiem zapytania jego niezależność, która winna zapewnić każdemu obywatelowi gwarancje, że jego sprawa zostanie rozpoznana w sposób obiektywny i rzetelny, bez ingerencji ze strony pozamedycznej. Poważne zaniepokojenie budzą naciski Prokuratora Generalnego, aby postępowania w sprawie pomocnictwa w przeprowadzeniu aborcji umarzać lub kierować wnioski do sądu o warunkowe umorzenie sprawy ze względu na znikomą szkodliwość społeczną. W świetle dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (z dnia 28 maja 1997 r. sygn. akt K. 26/96 oraz z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt K 1/20) nie ma argumentów za zmianą interpretacji momentu rozpoczęcia prawnej ochrony życia. Powinna się ona rozpoczynać od momentu poczęcia i obejmować cały okres ciąży. Z uwagi na fundamental-ny charakter prawa do życia nie można uznać działań w nie wymierzonych za cechujące się niewielką szkodliwością.

6. Zespół Ekspertów przypomina niezmienne nauczanie Kościoła, że „bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej” (Jan Paweł II, encyklika Evangelium vitae nr 62). Według prawa kościelnego dokonanie zabójstwa nienarodzonego dziecka oraz wspólnictwo w tym procederze taktowane jest jako jedno z najcięższych przestępstw i karane jest karą ekskomuniki, która wyklucza z udziału w dobrach duchowych powierzonych Kościołowi przez Chrystusa.

W imieniu Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych

Bp Józef Wróbel SCJ

Warszawa, 3 września 2024 r.

1 Minister Zdrowia, Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży, opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w dniu 30 sierpnia 2024 r.; Prokurator Generalny, Wytyczne Nr 924 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej, opublikowane na stronie internetowej Prokuratury Krajowej w dniu 9 sierpnia 2024 r.

2 Por. Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, Stanowisko w sprawie dopuszczalności aborcji w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego (4.09.2023), AKEP nr 1(35)/2023, s. 287, nr 4.

3 Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, Stanowisko w sprawie klauzuli sumienia (14.02.2014), AKEP nr 1(25)/2014, s.82, nr 16.